Szybki indyk po tajsku w zielonym curry

Indyk po tajsku w zielonym curry

Jak mieszkałem w NYC dużo szlajałem się po knajpach tajskich. Smak ich jedzenia jest chyba najbardziej aromatyczny jaki jadłem oraz jeden z ostrzejszych. W Polsce trudno o dobre tajskie jedzenie a jeśli już jest to cenowo nie zawsze zachwyca. W Warszawie mogę polecić restaurację Mandala na Emili Plater gdzie jest fuzja indyjskiego i tajskiego jedzenia która może się równać z tym co jadłem w dzielnicy Elmhurst w Nowym Jorku.

Ale dobrze jest zrobić to w domu. Jest to proste bardzo smaczne i szybkie. Nie trzeba wiele składników. Na szczęście w marketach można dostać pastę zielone curry lub podobną mieszankę w proszku, więc nie trzeba szukać i samemu jej robić co mogło by być trudne ponieważ w jej skład między innymi wchodzą trawa cytrynowa, bazylia cytrynowa, pewna odmiana kolendry i kilka inych których nie potrafię wymówić.

Co trzeba?

-1kg indyka pokrojonego w kostkę 3 na 3 cm
-2 duże cebule pokrojone w drobną kostkę
-2 chili (albo więcej) pokrojone w plasterki
-puszka 300ml mleka kokosowego (nie soku)
-łyżka warzywka (glutamin sodu)
-olej do smażenia
-2 do 3 łyżek sypkiej przyprawy Zielone Curry lub 2 łyżeczki pasty zielone curry

Robi się to jak proste stir-fry chińskie. Do woka lejemy olej podgrzewamy i wrzucamy indyka i chili. Smażymy aż indyk przestanie być różowy. Dodajemy przyprawę curry i warzywko, smażymy jeszcze 3min, redukujemy gaz i dajemy cebulę. Mięso puści soki a cebula ma zmięknąć i zrobić się szklista. Podsypujemy warzywkiem. Znów 3 min na mniejszym ogniu. Zalewamy to mlekiem kokosowym mieszamy, jak się wszystko równo rozprowadzi redukujemy gaz do minimum i bez pokrywki pozwalamy się dusić i redukować przez około 15 – 20 min. Mleko kokosowe zwykle będzie rozcieńczane w 25% wodą więc by uzyskać intensywniejszy smak trzeba ją odparować i pozwolić sokom z mięsa i mleku połączyć się. Jak nadal sos nie będzie gęsty oszukujemy i dodajemy 1 łyżeczkę mąki ziemniaczanej rozpuszczonej w zimnej wodzie by zagęścić wszystko.

Składniki
Składniki na curry

Koniec. Przygotowanie około 10 min, gotowanie około 30min… efekt gwarantowany! Podawać z białym ryżem, dzikim ryżem lub jak na zdjęciu z kuskus. Dodatkowo dałem ugotowaną fasolkę szparagową, mało to tajskie ale fasolka sama jest bez smaku i dobrze łączy się z innymi smakami, a po polsku z zasmażką mało mi smakuje, lepiej podać ją z czymś intensywniejszym jak sos curry. Albo słodko kwaśny.

Zawsze można zrobić wersję na bogato dodając pędy bambusa, posiekaną trawę cytrynową, posiekane liście limonki, startą skórkę limonki. Dekorować bazylią (najlepiej cytrynową) i kolendrą.

To jest uprostrzony przepis. Ale naprawdę daje radę.

Smacznego

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *