Gulasz wątróbkowy pyszny i zdrowy

Gulasz wątróbkowy
Gulasz wątróbkowy

Ale poeta ze mnie co? Faktem jest że wielu z moich znajomych nie przepada za wątróbką. Kupią ją dla kota ale sami by nie zjedli. Dlaczego? pewnie złe wspomnienia z dzieciństwa kiedy to mama albo babcia po taniości kupiła wielki kawał starej wieprzowej wątroby pokroiła w wielkie grube plastry i smażyła na smalcu obtoczone w mące. Też to pamiętam… smak przypominający przeżucie starego gwoździa i faktura przy które kalmary i ośmiornica wydają się rozpływać w ustach. Mam na to sposób! prosty i smaczny gulasz z wątróbki. Jest aromatyczny, syty i dostarcza mnóstwo białka i żelaza (dziewczyny wy potrzebujecie więcej żelaza niż faceci więc czytać i nosem nie kręcić).

Można go zrobić w 3 prostych krokach. Ale najpierw co trzeba?

-1kg – 1.5kg wątróbki kurzej, opłukanej i pokrojonej w kawałki wielkości kciuka (6 – 7cm)
-200g wędzonego boczku pokrojonego w słupki -polecam użyć dobry wiejski boczek z bazarku lub z Dębiny
-3 do 4 dużych cebul cukrowych  pokrojonych w dużą kostkę
-500g pieczarek pokrojonych w plasterki
-kopiasta łyżka stołowa słodkiej czerwonej papryki
-2 łyżki stołowe warzywka w płynie
-1 łyżeczka grubo mielonego czarnego pieprzu
-1/2 łyżeczka tymianku
-1 kostka rosołowa (wieprzowa lub wołowa)
-szklanka zimnej wody z 2 łyżeczkami mąki ziemniaczanej rozpuszczonej w niej

Zabieramy się do roboty:

Krok 1.

W dużej wysokiej patelni lub rondlu topimy boczek aż będzie sporo tłuszczu na dnie (to jedyny tłuszcz w tym przepisie) wrzucamy cebulę i dusimy aż się zeszkli następnie wrzucamy pieczarki i czekamy aż puszczą sok (około 5 – 10min) . Dodajemy przyprawy i mieszamy.

Krok 2.

Wrzucamy wątróbkę, zmniejszamy ogień przykrywamy pokrywką, mieszamy co 5min przez 20min. Wątróbka puści trochę soków które pomieszają się z cebulą i pieczarkami, aromaty przypraw powinny się utrwalić w tłuszczu.

Krok 3.

Zalewamy całość szklanką wody z mąką ziemniaczaną. Mąka ziemniaczana jest zagęstnikiem, sprawi że będziemy mieli super gęsty i aksamitny sos, na chwilę (2 – 3 min) podkręcamy ogień pod garnkiem by temperatura poszła w górę i wszystko zgęstniało.

Gotowe, naprawdę dobry gulasz z prostych składników. Można podawać z pure z ziemniaków, na kaszy gryczanej, z ryżem  lub samo z kilkoma dobrze ukiszonymi ogórkami.

Smacznego!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *