Hummus w twoim domu za przystępną cenę czyli Egipski dip z cieciorki

Cieciorka
Cieciorka

Hummus to po Arabsku cieciorka(ciecierzyca) oraz bardzo prosta pasta składająca się z gotowanej cieciorki, oleju, pasty sezamowej tahini i soku z cytryny mająca korzenie w starożytnym Egipcie. W Polsce staje się to bardzo popularne w hipsterskich, trendy piekarniach i sklepach ze zdrową żywnością z odpowiednio wysoką ceną by podkreślić unikatowość tego przysmaku budowniczych sfinksa i tych co zaganiali do jego budowy.  Więc teraz za darmo opowiem jak się taki humus robi i jak można go zmodyfikować byście mogli go sobie zrobić w domu i zadziwić znajomych na kolejnej domówce.

Potrzebujemy:

  • 2 puszki cieciorki w zalewie (koszt około 2zł za puszkę)
  • 2 łyżki oleju rzepakowego (lub z oliwek jak kto woli)
  • 2 – 3 ząbków czosnku
  • 1 dużą cytrynę
  • pastę tahini lub olej sezamowy (1 łyżka)
  • sól do smaku

Cieciorkę odsączamy w durszlaku ale zostawiamy około 1/3 puszki zalewy w której były bo same “groszki” cieciorki są suche a trzeba zrobić pastę. Wszystkie składniki wrzucamy do blendera, i miksujemy powoli dodając zalewę aż otrzymamy sztywną ale gładką pastę którą można smarować. To takie proste, z 2 puszek cieciorki otrzymujemy około pół kilo gotowego produktu o wartości kalorycznej około 170kcal na 100g. W sklepie za 150g zapłacimy od 12zł do nawet 20zł i produkt może zawierać konserwanty, sztuczne barwniki i stabilizatory.  Tu mamy wszystko naturalne i bez zbędnej chemii. Okres przydatności takiego produktu to ponad tydzień i najlepiej smakuje jak się przegryzie z dzień lub dwa. Jak sami widzicie domowy koszt wyprodukowania tego jest około 5zł nie licząc prądu, więc dlaczego w sklepach jest takie drogi jak ich proces produkcyjny na pewno tnie te koszty na cztery?

Popularną przyprawą dodawaną do hummusu to kumin (nie mylić z kminkiem) inaczej nazywany kminem rzymskim – polecam. Często dodaje się ostrej papryki chilli lub ostrych czerwonych papryczek by zaostrzyć smak i naturalnie wydłużyć czas przydatności.  Można również dodać odrobinę skórki z cytryny by otrzymać cytrusowy posmak.

Sprzedawane w sklepach warianty przewidują naprawdę różne kombinacje, gdzie dodaje się grillowaną paprykę, brokuły, groszek, marchewkę itp. Można dowolnie eksperymentować jednak głównym składnikiem jest cieciorka i sezam (w formie pasty lub alternatywnie oleju sezamowego).

W krajach bliskiego wschodu podaje się to jako przystawkę z chlebkami pita lub jako dodatek do warzyw. Jako dip doskonale się sprawdza z świeżymi warzywami jak marchewka czy seler naciowy. Dobrze jest podawać przybrane kolendrą, natką pietruszki, posypane ostrą papryką i skropione olejem z oliwek.

Smacznego.

Hummus
Hummus

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *