Super żurek z kiełbasą z Dębiny

Super żurek – zupa doskonała na bazie wędlin z Dębiny

 

Wędliny z Dębiny podstawą dobrego żurku
Żurek na białej i śląskiej kiełbasie z Dębiny

 

Żurek to jedna z moich ulubionych zup, ma wszystko co chciało by się w zupie. Jest syta, bogata w mięso i wędzonkę(jak się nie oszczędza na mięsie), kwaśna, chrzanowa, czosnkowa i pieprzna. Poniższy przepis nie jest na jakąś pitu pitu  zupę na gwoździu gotowaną tylko na symfonię smaków o której królowie gastronomi sobie nie śnili.

Kluczowym składnikiem jest tu wędzonka i biała kiełbasa. Każdy wie że najlepsze wędliny są z Dębiny, więc na początku tam się udałem – Wędliny z Dębiny – dorwałem tam bezwstydnie chudy boczek, kiełbasę śląską i białą(oraz mnóstwo innych wędlin które nie skończyły w tej zupie). To są prawdziwe wędliny, w kaszance jest prawdziwa krew a kabanosy są robione w baranich flaczkach, salceson ma tonę mięsa a szynka utrzymuje się w lodówce 2 tygodnie i najwyżej uschnie a nie zepsuje się. Odwiedźcie ich na facebook – https://www.facebook.com/wedlinyzdebiny/

 

Co trzeba na dobry żurek z kiełbasą:

 

  • 2 kiełbasy śląskie
  • 2 białe kiełbasy
  • 2 grube 1cm plastry boczku
  • 2 cebule
  • 3 kartofle wielkości pięści
  • 2 marchewki
  • 5 ząbków czosnku
  • 2 butelki żuru
  • 2 łyżki stołowe majeranku
  • 3 łyżki stołowe tartego chrzanu
  • łyżeczka mielonego czarnego pieprzu

 

Cebule kroimy w kostkę, kiełbasę na pół lub ćwierć plasterki, boczek w 0.5cm słupki. W garnku na zupę podsmażamy na początku boczek by puścił trochę tłuszczu na którym usmażymy kiełbasę i finalnie dodamy cebulę która powinna się zeszklić. Całość powinna trwać 15-20 min. Mieszać sporadycznie by nie przyspawało się do dna.

 

Żurek na bazie podsmażanej białej i śląskiej kiełbasy
Podsmażana biała i śląska kiełbasa wraz z cebulą jako baza na żurek

 

Kroimy kartofle na małą kostkę, to samo z marchewką. Wrzucamy do garnka. Zalewamy wszystko 2 litrami wody. Doprowadzić do zagotowania. Przykręcić ogień i gotować aż kartofle i marchewka zmiękną. Około 15-20min.

*OPCJONALNE* dla lepszego smaku można jeszcze wrzucić jedną lub dwie kostki rosołowe albo hojną łyżkę warzywka. Uwaga by nie przesolić.

Kiełbasa i włoszczyzna podstawą bazy na żurek
Dodajemy włoszczyznę do podsmażonej kiełbasy z cebulą

 

Gdy warzywa są miękkie wlewamy żur. Na taką ilość to wsadu potrzeba dwie butelki, alternatywnie jedną butelkę i jedną zupę ala żurek/barszcz biały w proszku rozrobioną w małej ilości wody. Nie jestem fanem zup w proszku ale często mają dużo aromatu który normalnie był by w butelce z żurem gdyby to był prawdziwy żur. Niestety teraz nawet na bazarku trudno o taki żur z prawdziwego zdarzenia – z fermentowaną mąką, czosnkiem i przyprawami.

Najlepszy chrzan i żur znajdziemy na bazarku a nie w sklepie.

Bulion kiełbasiano warzywny pod żurek
Podsmażona kiełbasa i włoszczyzna zalane 2L wody

 

Doprowadzamy do zagotowania, zupa znacząco zgęstnieje z powodu mąki w żurze. Dajemy czosnek przeciśnięty przez praskę, chrzan (używajcie prawdziwy chrzan, taki 100% chrzanu w chrzanie a nie jakiś 55% chrzanu, śmietana, kwasek ect. ze sklepu) i majeranek. Wymieszać podgrzać i wyłączyć ogień pod garnkiem. Najlepszy jest po wystudzeniu i ponownym podgrzaniu na drugi dzień ale taki świeży też smakuje super. Można podać z jajkiem sadzonym lub jajkiem na twardo. Ale z takim wsadem mięsno-warzywnym można jeść samą albo jak prawdziwy Polak z bułką w ręku.

Smacznego!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *